Intro image

Žádný strom neroste do nebe. Ani Facebook ne

Kristýna Kočvarová | 22.08.2018

Společnost Facebook letos v červenci zveřejnila výsledky svého hospodaření za druhé čtvrtletí. Ze zveřejněných dat je zřejmé, že toto období sice přineslo největší sociální sítí rekordní tržby (13,2 miliardy dolarů), ale oproti prvnímu kvartálu se její růst zpomalil. Taková čísla nečekali ani sami analytici, což mělo zásadní vliv na hodnotu akcií Facebooku. Ty se během jednoho dne propadly o 20 %.

Trocha čísel z Facebook Q2 2018 Results:

• Tržby společnosti – 13,23 miliardy dolarů
• Příjmy z reklamy – 13 miliard
• Čistý zisk – 5,1 miliardy (+ 31 %)
• Celkové náklady – 7,4 miliardy (navýšení o 50 % oproti stejnému období v roce 2017)
• Nárůst uživatelů – 11 % (v Q1 to bylo 13 %)

Facebook momentálně aktivně používá 2,23 miliardy lidí po celém světě. Z toho se 1,47 miliardy uživatelů připojuje denně, což znamená navýšení o 22 milionů oproti předchozímu čtvrtletí. Měsíční počet uživatelů vzrostl o 38 milionů (dosáhl tak na číslo 2,2 miliardy) a jedná se o 11% nárůst mezi obdobími.

I když celosvětově počet uživatelů Facebooku roste, tak v USA a Kanadě se zastavuje a v Evropě dokonce mírně poklesl. Nárůst počtu lidí, kteří tuto síť používají tak „táhne" především Indie, Indonésie a Filipíny, kde stále přibývají nové účty.

Nabízí se otázka, proč je Facebook v těchto zemích nyní tak populární. Milovníci konspiračních teorií by mohli tvrdit, že zde neplatí GDPR a že se světoví lídři (současní i budoucí) se na tyto uživatele zaměří a budou je chtít využít jako (neoficiálně) placenou podporu svých kampaní. Ale důvod může být mnohem prostší (a pravděpodobnější) – postupné rozšiřování trendů a technologií do všech koutů světa.

Až dosud se společnosti vždy dařilo předčít očekávání analytiků. Ve druhém kvartálu letošního roku se jí to ale nepodařilo, což vyvolalo jistou paniku na burze a obavy u investorů. V jednu chvíli totiž tržní hodnota Facebooku klesla až o 151 miliard dolarů.

Tržby Facebooku rostly nejpomaleji za poslední tři roky a dynamika nárůstu DAUs (denní aktivní uživatelé) se snižuje již šest čtvrtletí po sobě.

Kde tedy hledat příčinu? Možná v postupném zvyšování nákladů na zabezpečení. Společnost byla několik let slepá a hluchá ke kritice ohledně bezpečnosti dat jejích uživatelů. A silně jí uškodila aféra se společností Cambridge Analytica.

Vliv má také podle finančního ředitele Facebooku Davida Wehnera také dopad Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDRP), které začalo v Evropě platit letos v květnu.

Mark Zuckerberg: „We still have a lot of work to do, but we hope these improvements will make our services better for everyone. Thanks for being on this journey with us." (Stále před sebou máme mnoho práce, ale doufáme, že tato zlepšení zkvalitní naše služby pro všechny. Děkujeme, že jste na této cestě s námi.)

Přehled výsledků FB za Q2 je dostupný zde: https://s21.q4cdn.com/399680738/files/doc_financials/2018/Q2/Q2-2018-Earnings-Presentation.pdf.

Novější články Zpět na přehled článků Starší články

Vážení klienti,

z důvodu plánované odstávky elektřiny ve dnech 20. a 23. 10. nebude funkční náš poštovní server ani pevné linky. Proto prosíme, své konzultanty kontaktujte výhradě na mobilním telefonu. Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení

AMI Digital